گردن درد

همه چیز درباره گردن درد: از تشخیص تا درمان

امتیاز بدید

فهرست مطالب

گردن درد

گردن درد به ناراحتی یا دردی گفته می‌شود که در ناحیه گردن، شانه و بازو تجربه می‌شود. شدت آن می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر بوده و ماهیت حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (بلند مدت) داشته باشد.

گردن درد شایع است. وضعیت نامناسب چه به دلیل خم شدن روی رایانه یا خم شدن روی میز کار  عضلات گردن را تحت فشار قرار می دهد. استئوآرتریت نیز یکی از علل شایع گردن درد است.

به ندرت، گردن درد می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. برای گردن درد همراه با بی حسی یا از دست دادن قدرت در بازوها یا دست ها یا برای دردی که به شانه یا پایین بازو می رسد، باید حتما تست نوار عصب و عضله را انجام دهید و اگر لازم باشد پزشک ام آرآی را هم تجویز میکند.

علائم گردن درد

علائم عبارتند از:

دردی که اغلب با نگه داشتن سر در یک مکان برای مدت طولانی بدتر می شود، مانند هنگام رانندگی یا کار با کامپیوتر
گرفتگی و اسپاسم عضلانی
کاهش توانایی حرکت سر
سردرد

چه زمانی برای گردن درد باید به پزشک مراجعه کرد

اگر گردن درد شدید ناشی از آسیب، مانند تصادف وسیله نقلیه موتوری، تصادف غواصی یا سقوط است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در صورت درد گردن با پزشک تماس بگیرید:

شدید است
چندین روز بدون تسکین باقی می ماند
بازوها یا پاها را باز می کند
همراه با سردرد، بی حسی، ضعف یا سوزن سوزن شدن است

عوامل خطر گردن درد

سن : با افزایش سن، احتمال ابتلا به گردن درد نیز افزایش می یابد.
شغل : افراد دارای شغل هایی که نیاز به حرکات تکراری گردن دارند یا سر آنها برای مدت طولانی خم می شود، بیشتر در معرض گردن درد هستند.
سبک زندگی : فعالیت های بدنی سنگین، نشستن طولانی مدت و سیگار کشیدن می تواند احتمال گردن درد را افزایش دهد.
سابقه خانوادگی : اگر سابقه خانوادگی گردن درد دارید، احتمال ابتلا به آن نیز در شما بیشتر است.

علت گردن درد

از آنجایی که گردن وزن سر را تحمل می کند، می تواند در معرض آسیب ها و شرایطی باشد که باعث درد و محدودیت حرکت می شود. علل گردن درد عبارتند از:

مشکلات عضلانی و اسکلتی : شایع ترین علت گردن درد، مشکلات عضلانی و اسکلتی مانند کشیدگی عضلات، رگ به رگ شدن، التهاب مفاصل و فتق دیسک بین مهره‌ای گردن است.

وضعیت بدنی نامناسب : قوز کردن، نشستن طولانی مدت با سر خم شده به سمت جلو و یا خوابیدن در وضعیت نامناسب می تواند منجر به گردن درد شود.

آرتروز : آرتروز، مانند آرتروز گردنی، می تواند باعث فرسایش غضروف در مفاصل گردن و ایجاد درد و سفتی شود.

برای اطلاع علائم و نشانه های آرتروز کلیک کنید.

پوکی استخوان : پوکی استخوان می تواند باعث ضعیف شدن استخوان ها و افزایش احتمال شکستگی آنها شود، که می تواند منجر به گردن درد شود.

فیبرومیالژیا : فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که باعث درد در عضلات و مفاصل می شود، از جمله گردن.

سایر بیماری ها : برخی از بیماری ها مانند سرطان، عفونت و بیماری های التهابی می توانند باعث گردن درد شوند.

کشیدگی های عضلانی استفاده بیش از حد، مانند ساعت‌های زیاد خم شدن روی رایانه یا تلفن هوشمند، اغلب باعث کشیدگی عضلات می‌شود. حتی چیزهای جزئی، مانند مطالعه در رختخواب، می تواند عضلات گردن را تحت فشار قرار دهد.

مفاصل فرسوده مانند سایر مفاصل بدن، مفاصل گردن نیز با افزایش سن دچار سایش می شوند. در پاسخ به این ساییدگی، بدن اغلب خارهای استخوانی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند بر حرکت مفاصل تأثیر بگذارد و باعث درد شود.

فشرده سازی عصب : فتق دیسک یا خارهای استخوانی در مهره های گردن می تواند بر روی اعصاب منشعب شده از نخاع فشار بیاورد.

صدمات : برخوردهای خودکار از عقب اغلب منجر به آسیب شلاق می شود. این زمانی اتفاق می افتد که سر به سمت عقب و سپس به جلو حرکت می کند و بافت نرم گردن را تحت فشار قرار می دهد.

بیماری ها برخی از بیماری ها مانند آرتریت روماتوئید، مننژیت یا سرطان می توانند باعث درد گردن شوند.

جلوگیری از گردن درد

جلوگیری از گردن درد

بیشتر گردن درد با وضعیت نامناسب همراه با سایش و پارگی مرتبط با افزایش سن همراه است. برای کمک به جلوگیری از گردن درد، سر خود را در مرکز ستون فقرات قرار دهید. برخی تغییرات ساده در برنامه روزانه شما ممکن است به شما کمک کند. تلاش را در نظر بگیرید:

از وضعیت بدنی خوب استفاده کنید : هنگام ایستادن و نشستن، مطمئن شوید که شانه های شما در یک خط مستقیم روی باسن و گوش های شما مستقیماً روی شانه های شما قرار دارند. هنگام استفاده از تلفن همراه، تبلت و سایر صفحه نمایش های کوچک، سر خود را بالا نگه دارید و دستگاه را مستقیماً بیرون نگه دارید، نه اینکه گردن خود را خم کنید تا به دستگاه نگاه کنید.

استراحت های مکرر داشته باشید : اگر مسافت های طولانی را طی می کنید یا ساعت های طولانی با رایانه کار می کنید، برخیزید، حرکت کنید و گردن و شانه های خود را دراز کنید.

میز، صندلی و کامپیوتر خود را طوری تنظیم کنید که مانیتور در سطح چشم باشد. زانوها باید کمی پایین تر از باسن باشند. از تکیه گاه صندلی خود استفاده کنید.

اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به گردن درد را افزایش دهد.
از حمل کیف های سنگین با بند روی شانه خودداری کنید. وزن می تواند گردن شما را تحت فشار قرار دهد.

در وضعیت سالم بخوابید. سر و گردن شما باید با بدن شما هماهنگ باشد. از یک بالش کوچک زیر گردن خود استفاده کنید. سعی کنید به پشت بخوابید و ران‌هایتان را روی بالش‌ها قرار دهید تا عضلات ستون فقرات شما صاف شود.
فعالیت خود را انجام دهید. اگر زیاد حرکت نمی کنید، سطح فعالیت خود را افزایش دهید.

راه های تشخیص گردن درد

متخصص شما یک تاریخچه پزشکی می گیرد و یک معاینه انجام می دهد. این معاینه شامل بررسی حساسیت، بی حسی و ضعف عضلانی خواهد بود. و آزمایش خواهد کرد که چقدر می توانید سر خود را به جلو، عقب و پهلو به پهلو حرکت دهید.

تست های تصویربرداری
آزمایشات تصویربرداری ممکن است به یافتن علت گردن درد کمک کند. مثالها عبارتند از:

اشعه ایکس : اشعه ایکس می تواند نواحی را در گردن نشان دهد که در آن اعصاب یا نخاع ممکن است توسط خارهای استخوانی یا سایر تغییرات تحت فشار قرار گیرند.

سی تی اسکن : سی تی اسکن تصاویر اشعه ایکس گرفته شده از جهات مختلف را ترکیب می کند تا نماهای مقطعی دقیقی از ساختارهای داخل گردن ایجاد کند.

ام آر آی : MRI از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر دقیق از استخوان ها و بافت های نرم استفاده می کند. بافت های نرم شامل دیسک ها، نخاع و اعصابی است که از نخاع می آیند.

این امکان وجود دارد که اشعه ایکس یا MRI شواهدی مبنی بر مشکلات ساختاری گردن بدون داشتن علائم داشته باشید. بهتر است از مطالعات تصویربرداری همراه با شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی برای تعیین علت درد استفاده شود.

الکترومیوگرافی (EMG) : EMG می تواند تعیین کند که آیا گردن درد ممکن است به عصب فشرده شده مربوط باشد یا خیر. این شامل وارد کردن سوزن های ظریف از طریق پوست به داخل عضله است. این تست سرعت هدایت عصبی را اندازه گیری می کند تا مشخص کند آیا اعصاب به درستی کار می کنند یا خیر.

آزمایشات خون آزمایش خون گاهی اوقات می‌تواند شواهدی از التهاب یا عفونت‌هایی که ممکن است باعث درد گردن شده یا در ایجاد آن نقش داشته باشند، ارائه دهد.
سی تی اسکن
الکترومیوگرافی (EMG)
پونکسیون کمری (تپ ستون فقرات)

داروهای گردن درد

داروهای گردن درد

مسکن‌ها ممکن است شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، سایرین) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) یا استامینوفن (تیلنول و غیره) باشند. این داروها را فقط طبق دستور مصرف کنید. استفاده بیش از حد می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

اگر مسکن‌هایی که می‌توانید بدون نسخه بخرید کمکی نکرد، متخصص شما ممکن است داروهای NSAID یا شل‌کننده‌های عضلانی را تجویز کند.

درمان گردن درد

درمان گردن درد به علت آن بستگی دارد. در بیشتر موارد، گردن درد با درمان های خانگی مانند استراحت، استفاده از کیسه آب گرم یا سرد، مصرف داروهای مسکن بدون نسخه و انجام تمرینات کششی بهبود می یابد. در برخی موارد، ممکن است به درمان های دیگر مانند فیزیوتراپی، تزریق استروئید یا جراحی نیاز باشد.

 

فیزیوتراپی : یک فیزیوتراپیست می تواند وضعیت صحیح وضعیت بدن، هم ترازی و تمرینات تقویت کننده گردن را آموزش دهد. فیزیوتراپی همچنین ممکن است شامل استفاده از گرما، یخ و سایر اقدامات برای کمک به کاهش درد باشد. شما برای درمان گردن درد میتوانید به بهترین کلینیک ورزش درمانی در تهران مراجعه کنید.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) : الکترودهایی که روی پوست در نزدیکی نواحی دردناک قرار می‌گیرند، تکانه‌های الکتریکی کوچکی را ارسال می‌کنند که ممکن است درد را تسکین دهد. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد TENS برای گردن درد مؤثر است.

یقه گردن نرم : یک یقه نرم که از گردن حمایت می کند ممکن است با برداشتن فشار از گردن به تسکین درد کمک کند. با این حال، اگر برای بیش از سه ساعت در یک زمان یا برای بیش از 1 تا 2 هفته استفاده شود، ممکن است یقه بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر دارد.

تزریق استروئید یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است داروهای استروئیدی را در نزدیکی ریشه های عصبی، مفاصل ستون فقرات یا عضلات گردن تزریق کند. داروهای بی حس کننده مانند لیدوکائین نیز می توانند برای تسکین گردن درد تزریق شوند.
عمل جراحی : به ندرت برای گردن درد مورد نیاز است، جراحی ممکن است گزینه ای برای تسکین فشار ریشه عصبی یا نخاع باشد.

درمان های خانگی گردن درد

علاوه بر مصرف مسکن‌ها، اقدامات خودمراقبتی که ممکن است درد گردن را تسکین دهد عبارتند از:

گرما و سرما : با استفاده از سرما، مانند کیسه یخ یا یخ پیچیده شده در حوله، تا 15 دقیقه چندین بار در روز در طول 48 ساعت اول، التهاب را کاهش دهید. پس از آن، از گرما استفاده کنید. سعی کنید یک دوش آب گرم بگیرید یا از یک پد گرم کننده در حالت کم استفاده کنید.

تمرینات خانگی حرکت گردن مهم است. زمانی که بدترین درد کاهش یافت، کشش ملایم روزانه، از جمله چرخاندن گردن و شانه را شروع کنید. گردن را به آرامی کج کنید، خم کنید و بچرخانید. قبل از انجام این تمرینات، گردن و پشت را با یک کیسه آب گرم یا حوله گرم کنید یا حمام گرم کنید.

درمان گردن درد

طب های سنتی برای درمان گردن درد

تعدادی از درمان های جایگزین ممکن است درد کمر را کاهش دهد. همیشه قبل از شروع درمان جایگزین جدید، مزایا و خطرات را با متخصص خود در میان بگذارید.

طب سوزنی : یک پزشک طب سوزنی سوزن های نازک و استریل شده را در نقاط خاصی از بدن وارد پوست می کند. دستیابی به بهترین نتایج ممکن است به چندین جلسه طب سوزنی نیاز داشته باشد. طب سوزنی به طور کلی زمانی ایمن در نظر گرفته می شود که توسط یک پزشک مجاز با استفاده از سوزن های استریل انجام شود و به بهترین کلینیک طب سوزنی در تهران یا در شهر خود مراجعه کنید.

کایروپراکتیک : تنظیم کایروپراکتیک که عمدتا بر روی ستون فقرات انجام می شود، یک نیروی کنترل شده و ناگهانی را به مفصل اعمال می کند. درمان‌های کایروپراکتیک گردن می‌تواند درد کوتاه‌مدت را تسکین دهد و برای بسیاری از افراد حداقل خطرات را به همراه داشته باشد.
ماساژ دادن : در طول ماساژ، یک پزشک آموزش دیده عضلات گردن را نرم می کند. ماساژ ممکن است به افراد مبتلا به گردن درد مزمن ناشی از سفت شدن عضلات کمک کند و از روش های تشخیصی در طب فیزیکی و توانبخشی استفاده میکند.

برای گردن درد به چه پزشکی باید مراجعه کنیم؟

پزشک متخصص در درمان غیر جراحی شرایط اسکلتی عضلانی (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

پزشک متخصص در آرتریت و سایر بیماری هایی که مفاصل را تحت تأثیر قرار می دهند (روماتولوژیست)
پزشک متخصص در درمان اختلالات مربوط به اعصاب (متخصص مغز و اعصاب)
پزشکی که استخوان ها و مفاصل را عمل می کند (جراح ارتوپد)

سوالاتی که پزشک برای گردن درد از شما میپرسد :

قبل از رفتن به پزشک، برای پاسخ به سوالات زیر آماده باشید:

علائم شما از چه زمانی شروع شد؟
آیا تا به حال گردن خود را زخمی کرده اید؟ اگر تا زمانی که؟
آیا برخی حرکات گردن درد را بهبود می بخشد یا بدتر می کند؟
چه داروها و مکمل هایی را به طور منظم مصرف می کنید؟
از پزشک خود چه انتظاری دارید
ارائه دهنده شما ممکن است برخی از سوالات زیر را بپرسد:

دردت دقیقا کجاست؟
آیا درد کسل کننده، تیز یا تیراندازی است؟
آیا بی حسی یا ضعف دارید؟
آیا درد به بازوی شما تابیده می شود؟
آیا درد با زور زدن، سرفه یا عطسه بدتر می شود؟
آیا مشکلات جسمی دیگری دارید؟

کلینیک تن آسا در تهران

کلینیک تن آسا دارای یکی از بزرگترین و با تجربه ترین مطب ها در تهران است. کارکنان ماهر در ده‌ها تخصص با هم کار می‌کنند تا مراقبت با کیفیت و بهبودی موفق را تضمین کنند. کلینیک تن آسا بهترین مرکز نوار عصب و عضله در تهران است. 

بخش هایی که این بیماری را درمان می کنند
عصب شناسی
داروی درد
طب فیزیکی و توانبخشی
رادیولوژی
مراقبت از ستون فقرات
مناطقی که در مورد این وضعیت تحقیق می کنند
تحقیقات مغز و اعصاب
تحقیقات رادیولوژی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالا بروید